A nyelvtanulás az egyik legjobb befektetés :)
A teljesség igénye nélkül összeírtam a leggyakoribb okokat, melyek motiválhatnak a nyelvtanulásra. A cél nagyon fontos, mindenki talál köztük olyat, amiért érdemes elkezdeni, vagy folytatni!
Miért jó befektetés a nyelvtanulás?
Két idézet is eszembe jut, ha arra gondolok, hogy miért jó befektetés a tanulás bármilyen formája. Az egyik egy kínai közmondás, mely magyarul körülbelül így hangzik: A tanulás olyan kincs, mely mindenhová követi tulajdonosát. A másik idézet az orosz írótól, Szolzsenyicintől származik és magyarul annyit tesz: Csak azt birtokold, amit mindenhová magaddal vihetsz: tudj nyelveket, ismerj országokat és ismerj embereket. Legyen emlékezeted az utazótáskád. Az idézetek magukért beszélnek.
Hogy miért az egyik legjobb befektetés a nyelvtanulás, azt a lehetséges célok meghatározásával szeretném szemléltetni. Számos statisztika áll rendelkezésre, ami alátámasztja, hogy a nyelvtudással rendelkezők fizetése hány százalékkal magasabb, mint az idegen nyelvet nem beszélőké, vagy hogy mennyivel több pozíció közül válogathatnak a munkaerő piacon. Akinek fontosak a számok, az interneten találhat erre vonatkozó információt. Ugyanakkor, lássuk be, valahol ezt statisztikai adatok nélkül is tudjuk, sőt, talán tapasztaltuk is már!
Én inkább felvázolom, hogy milyen kisebb-nagyobb előnyökhöz jutsz, ha beszélsz valamilyen idegen nyelvet. Ezek az előnyök válhatnak azután céllá és motiválhatnak hosszú távon. A motiváció a legfontosabb tényező ha nyelvtanulásról van szó. Ha motivált vagy, megtalálod a módját, hogy elérd a célod!
Kezdjük azokkal a tényezőkkel, melyek leginkább kényszerítő erővel hatnak:
az iskolában kötelező
felvételi követelmény a felsőoktatásban
munkahelyen szükséges
A fenti esetek jó példák arra, amikor az ember nem igazán tudja kikerülni, hogy a nyelvtanulás rögös útjára lépjen, ugyanakkor ami kötelező, az még nem biztos, hogy élvezetes is.
Mi tartja a tanulót a nyelvtanulás sok energiabefektetést igénylő, rögös útján?
Három dolog nélkülözhetetlen:
hosszú távú motiváció
folyamatos gyakorlás (Hogyan is?)
a tanulás élvezete
Ezek biztosítják számodra, hogy akkor is folytasd, amikor kicsit belefáradsz, mert valami nem megy a fejedbe vagy mert éppen azzal szembesültél, hogy „milyen keveset tudsz”, amikor frusztrál, hogy nincs elég időd a tanulásra, esetleg anyagi akadálya van, hogy nyelvtanárhoz járj. Csak pillants vissza a három nélkülözhetetlen dologra! Van motivációd, célod? Akkor nem fogod abbahagyni! Válts kisebb lépésekre, próbálj ki más módszereket, járj ritkábban fizetett órákra (havi 1-2 konzultáció is nagy segítség!), a lényeg, hogy folytasd és élvezz minden apró kis lépést, eredményt!
Vedd észre, ha valami sikerül! Ha
nyaraláskor megérteted magad a pincérrel, a helybéliekkel
útba igazítást tudsz kérni amikor eltévedsz egy idegen városban
el tudod olvasni a turistáknak szóló információkat, ezáltal sokkal tartalmasabbá téve a nyaralásodat
külföldi játékosokkal csetelsz online játék közben
el tudsz olvasni egy érdekes írást az interneten
önállóan megírsz egy idegen nyelvű levelet a munkahelyeden
megérteted magad a külföldi ügyféllel, kollégával
elolvasol egy-egy szakmába vágó idegen nyelvű írást és ezzel tájékozottabbá válsz
Keress további célokat! Folytasd a tanulást, hogy
külföldön se érezd magad elveszve és támaszkodhass (a kézzel-lábbal mutogatáson túl is!) kommunikációs képességeidre
tartalmas ismeretségeket, barátságokat köthess, melyek szélesítik a látókörödet,és egyéb előnyökhöz juttathatnak (pl. külföldi munka, gyermeked számára tanulási lehetőség, vagy csak egy olcsó szállás a legközelebbi nyaraláskor)
idegen nyelvű könyveket olvashass (amit én csak úgy hívok: „double pleasure” = „dupla élvezet” 🙂
el tudj olvasni hasznos, érdekes írásokataz interneten a téged érdeklő témában, nem csak az anyanyelveden! Meglepődsz majd, mennyire kinyílik a világ!
diákcsere programban vehess részt (hatalmas élmény és fejlődési lehetőség, de csakis azok közül válogatnak, akik már beszélik valamennyire az adott nyelvet!)
magasabb fizetéshez, előléptetéshez juthass a munkahelyeden
részt vehess idegen nyelvű konferenciákon, rendezvényeken, kiküldetésen
jobban megértsd a téged körülvevő világot, különböző kultúrákat
edzésben tartsd az agyad (az idegen nyelv tanulás még az agy szürkeállományának összetételére is pozitív hatással van, csak úgy mint a sport az izmokra!)
Gondold át mi motivál leginkább. Oszd meg tanároddal a céljaidat és döntsétek el milyen módszer felel meg leginkább a szükségleteidnek. Ha csökken a tanulási kedved, kérd, hogy váltsatok módszert, próbáljatok ki valami újat. Ez fenntartja az érdeklődésedet és átsegít a hullámvölgyeken (amik természetesek minden hosszabb tanulási folyamat során).
… és nem utolsósorban egyszerűen csak élvezd, hogy valami újat tanulsz!