Sokan félnek a magnótól
Sokan félnek a magnótól, talán nem alaptalanul. A következő részben ennek a készségnek a fejlesztését is megkíséreljük az oktatási folyamat közben. Most egy pár gyakorlati tanács a nyelvvizsgára vonatkozóan. (Bőven gyakoroljuk diákjainkkal az Ady Endre út 106. szám alatt, Kispest szívében.)
Ha megengedik megfordítani a vizsgalapot és elolvashatjuk a kérdéseket, végig szegezzük a tekintetünket a lapra, és többször menjünk végig a kérdéseken. Így, mielőtt még elkezdődik a felvétel lejátszása, már nagyjából tudjuk, hogy milyen információra kell koncentrálnunk. (Igaz, illetve hamis négyzetbe kell bejelölnünk a helyes választ, legtöbbször pipát.)
A magnós feladatoknál előforduló kis „ravaszságok”: – számok, a hét napjai, mindig, gyakran, soha, néha, stb.
Az első kettőnél az angol szavak azonos kiejtése szokott a csapda szerepében tetszelegni. (Angol nyelvvizsgán, tizenkettő-húsz, kedd-csütörtök). A gyakoriságot kifejező szavak esetében, ha a magnós feladatban a néha szó szerepelt, a kérdések között, pedig a gyakran, a kettő nem ugyanaz. Ha óvatlanul bejelöljük igaz állításnak azt, hogy igen, gyakran látogatta a nagynénjét, máris vesztettünk egy fontos pontot.
Kétszer ismétlik az angol szöveget, a második alkalommal már csak a kihagyott kérdéseinkre összpontosítsunk, és a meglévőket ellenőrizzük. Lehetőleg már ne javítsunk a beírtakon, ilyen túlkombinálások miatt sok helyes választ veszthetünk, erre már biztosan felhívta a figyelmünket tanárunk a tanítás során.
A második típusú magnós faladatnál az adatokat kell villámsebességgel leírnunk, például vonat indulása, érkezése, telefonszám, uszodai belépő ára, stb.