Hallás utáni megértés
Már beszéltünk az angol, amerikai filmek nézésének fontosságáról, melyet otthon végzünk, ehhez nem kell Kispest szívében lévő nyelvstúdiónkba eljönni gyakorolni, mert kényelmesen, egyedül, vagy társasággal is elvégezhető.
Most még egy ötlet, hogy a megértés egyszerűbb legyen minden szinten.
Én csak egy tanítványom után „kötőtű módszernek” hívom, mert ha valaki elég kitartó és állhatatos hogy végigcsinálja, az oktatási folyamat végén úgy átmegy a fülén, mint egy kötőtű, utat engedve az információ özönének.
Nem kell más hozzá, mint mondjuk az angol tankönyv kazettája, amit éppen tanulunk, de lehet hangos könyv is (a saját szintünkön, vagy ha nagyon gyengének érezzük magunkat könnyebb) a lényeg az, hogy meglegyen a szöveg írott formában is. Tankönyveink végén minden magnós feladat szövege megtalálható.
Először minimum három-négyszer meghallgatjuk a magnót és megpróbáljuk általánosságban megérteni, miről van szó. Az angol szövegbe még véletlenül sem nézünk bele. Ezek után szóról- szóra leírjuk, mit hallottunk. Amit egyáltalán nem értettünk, kipontozzuk. Nem kevés türelemre van ehhez szükség, az elején lassan fog menni. Miután már sokadszor is meghallgattuk, beírtuk a kipontozott részekbe, amit szerintünk mondtak. Legvégül következik az ellenőrzés. Most már kinyithatjuk az angol könyvet, egyszerre hallgatjuk és olvassuk a szöveget, ilyenkor kiemelkednek a szövegkörnyezetből a félreértett szavak és kikristályosodik az értelem. Utána legalább még kétszer ellenőrizzük, miután a hibáinkat beírtuk, természetesen hallgatva és olvasva.
Túl kevés próbálkozás után nem érdemes feladni és az angol szövegért nyúlni, mert nem fogunk úgy fejlődni, ahogy szeretnénk. A lényeg az, hogy a többedik meghallgatáson, mi, magunk értsük meg a kifejezést, ne a szövegkönyv árulja el, ekkor sikeres az oktatás, mint folyamat.
(Jó tanács: ne a drága hi-fi tornyon hallgassuk a kazettánkat, CD-t. Jobb a kis hordozható, a gyerek által megunt walkman, discman. Inkább azon járjunk vitus táncot, mint a toronyban tegyünk kárt, ha nem megy az elején.)